Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Mar 25, 2024

Cześć i czołem, tu nadaje podcast Głowa Rządzi. Mamy odcinek numer 117! Od dawna chciałem zrealizować taki odcinek, w którym wspólnie z innym psychologiem sportu uwypuklimy nie tylko istotę poszerzania horyzontów w naszej dziedzinie i ciągłego doszkalania się, ale także możliwości jakie ku temu oferuje współczesny świat. Okazja nadarzyła się na początku roku, kiedy zobaczyłem że Uniwersytet Tesalski w Trikali ponownie organizuje u siebie intensywny kurs psychologii sportu, a z Polski załapała się na niego Karolina Baran. Ustaliliśmy, że po powrocie z Grecji spotkamy się i nagramy o jej wrażeniach z tego doświadczenia, a przy okazji opowiemy o różnych dobrych inicjatywach szkoleniowych w psychologii sportu. W tym roku okazji do rozwoju zawodowego wyjątkowo dużo. W maju mamy doroczną konferencję ENYSSP w Tallinie, gdzie celebrujemy 20-lecie organizacji! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zobaczycie mnie tam w panelu prezydenckim. Już nie mogę się doczekać! Natomiast w lipcu odbędzie się Kongres Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC w Insbrucku. Tam także planuję pojechać z posterem i pierwszymi wynikami badań przesiewowych SMHAT-1 realizowanych w dużej części z mojej inicjatywy przez Instytut Sportu i Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie. Mam nadzieję, że o tym niebawem nagram podcast. W każdym bądź razie moim zdaniem Kongresy FEPSAC to najlepsze wydarzenia konferencyjne w naszej branży na świecie. Podobno z FEPSAC-iem mogą konkurować tylko wydarzenia organizowane przez AASP w Stanach Zjednoczonych. Ale nie wiem tego z pierwszej ręki, nigdy nie byłem, może kiedyś się wybiorę! Na naszym polskim podwórku także sporo się dzieje. Część wartościowych aktywności szkoleniowych i konferencyjnych na bieżąco promuję w moich mediach społecznościowych. Tutaj pragnę jednak wyróżnić jedno z nich, uwaga, będzie lokowanie dobrego produktu! Partnerem tego odcinka jest Zakład Pedagogiki i Psychologii AWF Warszawa, organizator konferencji naukowej "Człowiek - Sportowiec - Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie" która odbędzie się w dniach 14-15.11.2024r. w Warszawie.

 

Istnieje uzasadniona potrzeba edukacji w zakresie zdrowia psychicznego wśród psychologów, trenerów, nauczycieli i innych zawodów związanych ze światem sportu. Dlatego też na warszawskim AWF-ie tworzona jest przestrzeń do edukacji oraz dyskusji. W ten sposób uczelnia dodaje swoją “cegiełkę” w budowaniu odporności psychicznej sportowców. Konferencję patronatem objęli Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Ogólnopolska Sekcja Psychologii Sportu PTP oraz Burmistrz dzielnicy Bielany. Wśród osób, które wystąpią na konferencji znajdzie się wielu znanych słuchaczom gości podcastu Głowa Rządzi, między innymi profesor Monika Guszkowska z odcinka numer 62.

 

Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na wydarzeniu na FB oraz bezpośrednio na stronie AWF.

 

To jednak nie wszystko! W związku z patronatem medialnym podcastu Głowa Rządzi nad konferencją „Człowiek – Sportowiec – Mistrz. Od kryzysu przez wzrost po sukces w sporcie” ogłaszam konkurs, w którym można wygrać wejściówkę na to wydarzenie!

 

Co trzeba zrobić, żeby ją zdobyć? Dwie rzeczy. 

I. Trzeba podzielić się postem promującym konferencję w mediach społecznościowych oznaczając Głowa Rządzi i AWF Warszawa. 

II. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: „jak radzić sobie z kryzysem w sporcie?” i przesłać ją do mnie w wiadomości prywatnej w mediach społecznościowych. 

Ostateczny termin? 15 czerwca 2024 r. Spośród wszystkich odpowiedzi wspólnie z organizatorami konferencji wybierzemy najciekawszą, którą nagrodzimy biletem na listopadową konferencję! Regulamin konkursu dostępny jest na stronie odcinka. Uf! No. Czekamy na Wasze zgłoszenia do połowy czerwca, mam nadzieję, że bilet na to wydarzenie pójdzie w dobre ręce!

 

A teraz bez dalszych ceregieli oddaję w Twoje uszy odcinek o poszerzaniu horyzontów w psychologii sportu. Można to było zrobić na przykład na intensywny kursie w Trikali na początku 2024 roku. O swoich wrażeniach opowiada Karolina Baran. 

 

 • Czym jest intensywny kurs psychologii sportu w Trikali?
 • Z czego słynie Uniwersytet Tesalski?
 • Gdzie można rozwijać się w psychologii sportu? Skąd można dowiedzieć się o takich możliwościach szkoleniowych?
 • Jakie są podobieństwa i różnice między podejściem do psychologii sportu w Polsce i zagranicą?
 • Czy polska psychologia sportu ma się czego wstydzić? Z czego może być dumna?
 • Jakie są współczesne trendy psychologii sportu i aktywności fizycznej?
 • Jak psychologia sportu może służyć innym dziedzinom wyczynu? Jak może służyć szerokiemu społeczeństwu?
 • Jakie są rodzaje mowy wewnętrznej (ang. self-talk)? Czym jest strategiczna a czym spontaniczna mowa wewnętrzna?
 • Dlaczego tak mało osób z Polski było na tym kursie?
 • Dlaczego warto poszerzać swoje horyzonty na psychologię sportu zagranicą?
 • Czym jest ENYSSP i dlaczego warto wybrać się na doroczne konferencje?
 • Jak kształtują się wydatki na działania szkoleniowe w psychologii sportu? Ile kosztują konferencje branżowe?
Enjoy!