Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Feb 23, 2023

Dzień dobry! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek 94. Przyszedł ten czas, kiedy na łamach podcastu poruszamy temat picia, picia alkoholu. W naszej kulturze to kwestia powszechna, ale też niewygodna i zdecydowanie bagatelizowana. Bo przecież człowiek nie wielbłąd i pić musi, a rybka lubi pływać. Tylko konfidenci nie piją alkoholu, więc nie ma co ufać tym, co nie piją. No więc jak tam, kolego, z nami się nie napijesz? Za twoje zdrowie? No weź, nie pierdol, piwo to nie alkohol. A jak napijesz się setki, to się rozluźnisz i lepiej ci pójdzie. Nie zatankujesz, to nie pojedziesz. I pamiętaj! Wszystko jest dla ludzi.

Jak stwierdziła moja koleżanka po fachu Jagoda Smoleńska, Polacy mówią o alkoholu jak o kupowaniu pieczywa. A jak się dowiecie z rozmowy kupują i spożywają go dużo, coraz więcej. W sporcie, który jak mówi gość odcinka Robert Rutkowski powinien być świątynią dla ciała i umysłu, też pojawia się alkohol. Często w obfitości, żeby nie powiedzieć nadmiarze. Celebruje się sukcesy, bo przecież kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Zresztą trudno sobie wyobrazić mistrzowską galę bez oprawy alkoholowej - strzelających korków od szampana lub chociaż wina musującego (to w niższych ligach) czy wielkich kufli piwa, którymi zawodnicy oblewają siebie nawzajem do rytmu We are the champions legendarnego zespołu QUEEN. W alkoholu oczywiście topi się też smutki i żale wynikające z niepowodzeń sportowych, kontuzji, popsutych relacji, pustki która czasami ogarnia każdego z nas. To częsta i społecznie akceptowalna droga ucieczki od przeżywania trudnych emocji związanych z takimi wydarzeniami czy. Alkohol to też sposób wielu trenerów na rozwiązywanie konfliktów wewnątrz drużyny – „niech oni się razem nachleją i wyjaśnią wszystkie niesnaski” albo integrację grupy – od niewinnego grilla, piwka w autobusie powrotnym z meczu przy prowizorycznym stole do pokera, aż po pełnoprawną libację. Kłopoty związane z piciem alkoholu są przez nasze społeczeństwo, w tym również społeczność sportową, bagatelizowane i rozgrzeszane zdecydowanie łatwiej, niż inne używki takie jakie papierosy, marihuana czy twarde narkotyki. Już nie mówię o wszechobecnym cukrze czy śmieciowym jedzeniu.

I właśnie o tym całym alkoholu, jest ten odcinek. Robert Rutkowski opowiada o nim jednoznacznie. Przedstawia perspektywę, która niektórym może wydać się ortodoksyjna, nieakceptowalna, burząca porządek ich świata. No bo przecież zawsze się piło, no i jakoś to było. Mistrzostwa się zdobywało, medale, nawet tych najważniejszych imprez, rekordy się biło na kacu albo nawet jeszcze trochę po pijaku… I ten alkohol nie przeszkadzał nikomu. No więc po co podnosić raban? Czemu się na to burzyć? Zapraszam do odsłuchania. W dobrej wierze wbijamy kij w mrowisko. Enjoy!

·       Po co nam w ogóle alkohol? Co robi alkohol z naszym ciałem i umysłem?

·       Jak wygląda proces uzależniania się od substancji? Kiedy nadużywanie zamienia się w uzależnienie? Jak to wygląda w przypadku uzależniania się od alkoholu?

·       Jak wygląda skuteczny proces leczenia i terapii uzależnień od alkoholu (i innych substancji psychoaktywnych)?

·       Kiedy można przypuszczać, że nadużywanie alkoholu (lub innych substancji) jest realnym problemem?

·       Czy dobrze jest próbować odstawiać alkohol na własną rękę? Jeśli tak, to czy stanowczo, czy stopniowo? Kiedy lepiej zwrócić się po pomoc? Jakie mamy ku temu możliwości w Polsce?

·       Jak nagłe odstawienie alkoholu uzależnionego sportowca lub trenera potencjalnie wpływa na wykonywane przez nich zadania?

·       W jaki sposób alkohol wpływa na koncentrację uwagi / emocje / sen i regenerację?

·       Jeśli w zespole lub grupie treningowej podejrzewa się problem alkoholowy, w jaki sposób o nim rozmawiać? Możemy wziąć pod uwagę sytuację, w której to trener nadużywa alkoholu jak i taką, w której alkoholu nadużywają zawodnicy.

·       Czy alkohol jest substancją zakazaną przez WADA

·       Co by się stało z polskim sportem, gdyby polscy sportowcy przestali pić alkohol?