Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Apr 24, 2024

Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 119. Nadaję z tureckiej Antalyi, gdzie przebywam obecnie na Drużynowych Mistrzostwach Świata w chodzie sportowym. Wstęp nagrywam nad samiutkim morzem, więc mam nadzieję, że gdzieś tam w tle słychać kojący szum fal i śpiew mew. Fale w tle to wcale nie jest przypadek i myślę, że to najlepsze możliwe tło dla tego odcinka. Dlaczego? No bo kolejny raz będziemy na łamach tego podcastu odmieniać słowa sati, minduflness i uważność przez wszystkie możliwe przypadki. Wspólnie z moim gościem, Piotrem Suchankiem, psychologiem z ACT Odwagi będziemy drążyć głęboko i szeroko w poszukiwaniu esencji uważności w świecie sportu . Zmierzymy się z trudnymi pytaniami dotyczącymi tego tematu i wielu innych pobocznych. Zostańcie z nami do końca!

·       Czy polskie tłumaczenie angielskiego słowa mindfunless oddaje wszystko co ma oddać?

·       Jak można zdefiniować uważność? Czy warto to robić?

·       Jakie są cele uważności?

·       Jakie są plusy i minusy korzystania z protokołów treningu uważności takich jak MBSR czy MSPE?

·       O co chodzi z zieloną i złotą strefą?

·       Jak uważność jest powiązana ze stanem flow?

·       Czy warto trzymać strukturę i podążać za protokołami w uczeniu się uważności, czy lepiej mieć luz i swobodę?

·       Jaka jest różnica między formalną a nieformalną praktyką uważności?

·       Czy można wygrać lub przegrać w uważność?

·       Jak mierzyć postępy w uważności?

·       Czy aparatura biofeedback może wspomóc trening uważności?

·       Czy stosowanie uważności można różnicować ze względu na dyscyplinę sportu i inne parametry różnic indywidualnych?

·       Jakie są minusy, a może i zagrożenia wynikające z uważności?

·       Czy uważność może zostać wykorzystana do niecnych celów?

A sponsorem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. We współpracy z Wydawnictwem wyszło już 5 odcinków podcastu i myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo już przygotowuję kolejne materiały na podstawie ich książek. Mówiłem to już wcześniej, ale powiem raz jeszcze z całym przekonaniem, że na książkach Wydawnictwa Galaktyka można śmiało polegać jeśli chodzi o edukację na temat uważności. O niektórych tytułach wartych uwagi usłyszycie w trakcie mojej rozmowy z Piotrem, a wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce od Wydawnictwa Galaktyka znajdziecie na stronie odcinka. Wydawnictwo Galaktyka przygotowało też specjalny rabat dla społeczności Głowa Rządzi. Wystarczy wpisać w sklepie internetowym wydawnictwa kod GLOWARZADZI, żeby móc cieszyć się 40% zniżką na wartościowe książki.

A teraz już bez dalszych ceregieli poznajcie Piotra Suchanka i jego perspektywę na uważność w sporcie! Enjoy!