Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Nov 15, 2022

Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 89! A w nim Tomasz Biduś, asystent trenera reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach. Tomek był już gościem podcastu, a teraz witamy się kolejny raz, z tymże zmieniamy nieco perspektywę z tej zawodniczej, na trenerską. Bardziej konkretnie przyglądamy się momentom i okresom przejścia z roli zawodnika do roli trenera oraz z trenera w Polsce do trenera zagranicą. Tomek barwnie opowiada i otwarcie dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. To jest odcinek, który zainteresuje każdego, kto chce świadomie podchodzić do tworzenia swojej ścieżki rozwoju w sporcie. Spotykając się z Tomkiem miałem też pewien ukryty cel, wspólny projekt, który mam nadzieję zrealizujemy do kolejnych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu. Jaki to projekt? Opowiadam na końcu, musicie uzbroić się w cierpliwość! Po drodze Tomek odpowiada też na wiele innych pytań:

 • Co motywuje zawodnika do tego, żeby zostać trenerem?
 • Jak może wyglądać okres przejścia z roli zawodnika do roli trenera?
 • Gdzie szukać informacji o możliwościach rozwoju w sporcie i w życiu?
 • Dlaczego warto mieć oczy, uszy, głowę i serce otwarte? Co się wtedy może stać?
 • Jakie są plusy i minusy wyjazdu zagranicę w roli trenera?
 • Jakie są wyzwania wynikające z adaptacji do nowej kultury, języka, mentalności, sposobu gry?
 • Co polski trener może wnieść do zagranicznej organizacji? Jakie są doświadczenia mojego gościa?
 • Jakimi zasadami warto się kierować, żeby budować swój trenerski autorytet?
 • Jaki zasadami warto się kierować, żeby budować skuteczny zespół?
 • Co zrobić z oporem zawodników?
 • Dlaczego warto być szczerym i mówić jak jest?
 • Dlaczego każdy trener powinien doświadczyć pracy zagranicą?

Zanim jednak przejdziemy do odcinka, dwa szybkie ogłoszenia:

Ogłoszenie numer jeden dotyczy konkursu, w którym można wygrać dwie rzeczy – oryginalną koszulkę reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach oraz egzemplarz książki autorstwa Marka Zupana pt. „Kulawy”. Koszulkę sponsoruje mój gość, a książkę ja jako tłumacz. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie odcinka oraz na facebookowym profilu Głowa Rządzi. W telegraficznym skrócie zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia wpisującego się w tematykę wybranego okresu przejścia w karierze sportowej (w angielskiej literaturze określonego jako career transition). To może być przejście z juniora do seniora, z roli zawodnika do roli trenera itp. Dodatkowo zdjęcie musi być podpisane hasłem, które motywuje, krzepi albo dodaje otuchy w takiej sytuacji. Zgłoszenia prac konkursowych można wysyłać do 10 grudnia 2022 roku. Autor najciekawszej pracy w ocenie mojego gościa dostanie koszulkę i książkę, a jego praca i nazwisko zostanie ogłoszone przy okazji 91 odcinka podcastu. Proste? Proste! Wspólnie z Tomkiem gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tej zabawie!

Ogłoszenie numer dwa to przypominajka o tym, że podcast Głowa Rządzi można realnie wesprzeć w serwisie Patronite. Konkretne wsparcie dotychczasowych słuchaczy podcastu, którzy ze zwykłych konsumentów kolejnych odcinków stają się jego patronami daje niesamowitego kopa do dalszej pracy. I muszę przyznać, że to cały czas niewielkie grono patronów z pewnością pozwoliło utrzymać mi jakość i przede wszystkim regularność publikowanych treści. Dlatego dotychczasowym patronom baaardzo ale to baaardzo dziękuję za to wsparcie! Jesteście niesamowici! Ty też oczywiście możesz zostać patronem podcastu i wspomóc ten projekt drobną kwotą, a w zamian oprócz oczywiście mojej dozgonnej wdzięczności zgarnąć dodatkowe benefity. Jakie? Możesz to sprawdzić na stronie patronite.pl/glowarzadzi Tyle tytułem wstępu. Bez dalszych ceregieli oddaję w Wasze uszy rozmowę z Tomaszem Bidusiem. Enjoy!