Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Nov 1, 2022

Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 88! Dzisiaj moim i waszym gościem jest Sandra Osipiuk, fizjoterapeutka i trenerka oddechu. Wracamy do tego jakże ważnego tematu nie tylko w kontekście treningu i współzawodnictwa sportowego, ale także w kontekście naszego szeroko rozumianego zdrowia. Sandra o oddechu wie bardzo dużo, ale przede wszystkim jest gotowa aby dzielić się tą wiedzą w przystępny i ciekawy sposób. Robi to na co dzień i zrobiła to także na łamach podcastu Głowa Rządzi. W odcinku odpowiada między innymi na takie pytania:

  • „Oddech to utracona sztuka” – pisze James Nestor. Dlaczego starożytni rozwijali i pielęgnowali tę umiejętność, a współczesna medycyna nie przykłada do oddechu tak dużej wagi?
  • Czym jest w ogóle oddech z perspektywy fizjologicznej? Filozoficznej? Jak nam służy? Kiedy nam szkodzi?
  • Na szkoleniu z metody Butejki usłyszałem kiedyś, że „tak jak usta są do jedzenia, nos jest do oddychania. Skoro nie jesz nosem, to czemu masz oddychać ustami?” Możesz wytłumaczyć dlaczego warto sobie wziąć to do serca?
  • W świecie sportu oddech często jest w centrum uwagi. Niestety komunikaty dotyczące oddechu czy praktyki oddechowe nie zawsze sprzyjają zdrowiu zawodników i wykonaniu sportowemu. Takim przykładem może być rada: „weź teraz kilka głębokich wdechów”, kiedy tak naprawdę dobrze by było powiedzieć np. „idź sobie wstrzymaj powietrze” albo „wydłużaj, spowalniaj swój wydech”. Intencje są dobre, jednak zbyt często obierane są błędne strategie. Jakie inne powszechne mity na temat oddychania słyszysz od swoich pacjentów, czytelników czy uczestników zajęć?
  • Możesz opisać najpopularniejsze metody pracy z oddechem – hipowentylację (Butejko) i hiperwentylację (Hof)? Na pierwszy rzut oka wydają się mieć przeciwstawne założenia. Jakie mają zalety, jakie wady? Kto powinien z nich korzystać, a kto unikać?
  • Gdyby taki Butejko spotkał się w barze z Hofem, to jak mogłaby wyglądać ich rozmowa?
  • Czemu nikt nas nie uczy oddychania na etapie przedszkola, szkoły, studiów? Kto według ciebie powinien być odpowiedzialny za edukację oddechową?
  • Czy możemy myśleć o oddechu jak o kluczu do kontroli AUN? Jak można wykorzystać możliwości oddechowe naszego organizmu, żeby regulować się w emocjach, stresie albo pobudzić w nudzie, beznadzei?
  • Jakie są potencjalne zagrożenia z podjęcia pracy nad własnym oddechem? Kto nie powinien robić tego na własną rękę? Z kim się skonsultować zanim się w ogóle zacznie?
  • Oddech w treningu i współzawodnictwie sportowym – jak ma oddychać sprinter po wejściu do bloków oczekując na komendę startera? Jak ma oddychać koszykarz przed oddaniem rzutu wolnego lub piłkarz przed strzałem rzutu karnego? Jak ma oddychać ktoś, kto wyciska ciężary na siłowni? A jak ktoś kto biegnie długodystansowo – maraton albo ultra? Jak ma oddychać zawodnik sportów walki w klinczu?
  • Najważniejsze założenia dotyczące zdrowego oddechu?
  • Gdzie szukać wiedzy, inspiracji, szkoleń, praktyki?

A partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. Myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo przygotowuję kolejne materiały na podstawie tony książek, które niedawno przywiózł mi kurier. To co mogę powiedzieć na teraz z całym przekonaniem, to to że na książkach Wydawnictwa Galaktyka można polegać jeśli chodzi o edukację na temat oddechu. O niektórych tytułach wartych uwagi usłyszycie w trakcie naszej rozmowy, a wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce znajdziecie na stronie odcinka.

A teraz już bez dalszych ceregieli poznajcie Sandrę Osipiuk i jej perspektywę na oddech! Enjoy!