Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Jun 15, 2022

Tu nadaje podcast Głowa Rządzi. To jest odcinek osiemdziesiąty pierwszy, w którym wspólnie z moim gościem, Wolnym Duchem, Danielem Pisko poruszamy temat medytacji. Daniel dzieli się swoją historią, wieloletnim doświadczeniem i przemyśleniami na temat praktyki medytacji w codziennym życiu. Ja staram się to wszystko integrować i odnosić do świata sportu. Dzielę się też swoimi poglądami na temat tego, jak i dlaczego warto wykorzystywać praktyki medytacyjne w przygotowaniu mentalnym do rywalizacji sportowej, ale też w dbaniu o zdrowie psychiczne.

Medytacja jest obecna w moim życiu prawie dwadzieścia lat. Formalną praktykę poznałem jeszcze w Norwegii, w czasach mojego liceum za sprawą Edmunda, męża Angie Toppan nauczycielki literatury angielskiej. Edmund sporą część swojego życia spędził w klasztorze buddyjskim, ale nawet po wyjściu zza jego murów dalej prowadził się wedle wielu mnisich zwyczajów. Jednym z nich była poranna medytacja. Osoba Edmunda bardzo nas wszystkich intrygowała. Pewnego razu zagadaliśmy go i zapytaliśmy o tę całą medytację. Zamiast wyszukanych odpowiedzi, Edmund zaprosił nas do wspólnej praktyki następnego ranka w sali do filozofii. W szkole mieliśmy wiele ciekawych, niekonwencjonalnych sal lekcyjnych. Jedną z nich była z pewnością sala do filozofii. Nie było w niej krzeseł ani ławek, tylko dywany i poduszki. I tam właśnie w takich nieszkolnych warunkach nauczyciele prowadzili lekcje, czasami też na leżąco. Nie muszę chyba mówić jak duży szok przeżywałem w kontraście do doświadczenia konwencjonalnej szkoły… Sala do filozofii miała wielkie okno z widokiem bezpośrednio na fiord. To było idealne miejsce na pierwszy raz z medytacją. Na początku to było dość trudne, wyciszyć się i zwrócić ku swojemu wnętrzu. Zaobserwować swoje stany wewnętrzne. Całe życie byłem (i pewnie cały czas jestem) mocno zadaniowy, a tu przyszło mi się zmierzyć z bezruchem ciała, ale za to z natłokiem myśli. To doświadczenie do teraz stanowi dla mnie wyzwanie, nawet po latach regularnej praktyki. Jednak do dzisiaj poranna, a czasem także popołudniowa praktyka medytacji stanowi dla mnie kotwicę, nawet, a może w szczególności w ciągu najtrudniejszych okresów w moim życiu. Dzięki medytacji trenuję swoją dyscyplinę, uważność i empatię względem samego siebie, swoich myśli i emocji. To prosta, ale potężna praktyka. Można do niej podejść jako do ćwiczenia albo czynności higienicznej. W tym odcinku wspólnie z Wolnym Duchem będziemy zachęcać Was do podjęcia własnej praktyki. Jednak zanim wskoczycie w wir naszej rozmowy, słowo o partnerach tego odcinka, którzy sprawiają że moja podcastowa robota ma sens.

Partnerem tego odcinka jest ZenBox.pl, który zapewnia podcastowi i całej witrynie Głowa Rządzi najlepszy możliwy hosting w polskim Internecie. ZenBox daje solidny fundament dla funkcjonowania moich kanałów. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że gdyby nie mnisi z ZenBox, to nie poradziłbym sobie ze wszystkimi technikaliami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania w sieci. Dzięki nim czuję, że mam mocne plecy. Niezależnie od tego, czy przeliczę swoje umiejętności programowania czy też kot przebiegnie mi po klawiaturze, wsparcie dostaję błyskawicznie, w przeciągu kwadransa, wtedy, kiedy tylko go potrzebuję 24 na dobę, siedem dni w tygodniu. W wiadomościach dostaję zawsze pełne, kompleksowe i przede wszystkim klarowne odpowiedzi na różnego rodzaju pytania i rozterki, które się pojawiają. Dlatego jeśli myślisz o wystartowaniu swojej strony internetowej albo masz już po dziurki w nosie obecnego stanu rzeczy, to zdecydowanie polecam przejście w stan zen, do ZenBox. Dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi, ZenBox przygotował fajną ofertę – śmigający hosting z najlepszym wsparciem, konkurencją cenę i ewentualnie darmowe przenosiny. Więcej informacji w linku poniżej.

 

Partnerem tego odcinka jest także aplikacja Mindy, która ułatwia rozpoczęcie praktyki medytacji. Oprócz medytacji prowadzonych znajdziesz tam ponad 600 różnorodnych nagrań treningowych i edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego, radzenia sobie ze stresem i emocjami czy też poprawy jakości snu. Wszystkie treści i nagrania w aplikacji Mindy są przygotowane przez ekspertów, poparte badaniami naukowymi i wieloletnią praktyką. Wśród nich znajdziesz też dwutygodniowy kurs dotyczący treningu mentalnego w sporcie i w życiu przygotowany przeze mnie. Aplikację Mindy można ściągnąć na swój tablet lub telefon i bez żadnych konsekwencji wypróbować! Niewielka część aplikacji jest dostępna bezpłatnie. Jeśli jednak komuś się spodoba i chciałby uzyskać dostęp premium, to dla słuchaczy podcastu, Mindy przygotowało kod rabatowy. Wystarczy wpisać GLOWARZADZI, żeby cieszyć się 30% rabatem przy subskrypcji kwartalnej i 20% przy subskrypcji rocznej. Jeśli po wysłuchaniu tego podcastu, stwierdzisz że chcesz zacząć medytować, a nie będziesz mieć pomysłu jak, to zacznij z Mindy! Aplikacja poprowadzi cię krok po kroku.

Tyle wstępu. Teraz już bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania rozmowy z Danielem Pisko, Wolnym Duchem. Odpowiada w niej m.in. na takie pytania:

 • Jak potoczyła się jego historia?
 • Czym jest szczęście i czy warto go szukać?
 • Na czym polega medytacja?
 • Jak ważny jest w medytacji oddech i dlaczego wcale nie taki ważny?
 • Co jest najważniejsze w medytacji?
 • Jak rozumieć metaforę dworca?
 • Czy mamy wpływ na myśli, dlaczego nie do końca i co możemy z tym zrobić?
 • Co oznaczają paradoksy w psychologii sportu?
 • Co dzieje się podczas weekendów medytacyjnych?
 • Jakie są mity związane z medytacją?
 • Jakie są korzyści płynące z regularnej medytacji dla każdego z nas? A jakie dla sportowców?
 • Czy medytacja może pójść źle, a jeśli tak to w jakich przypadkach?
 • Kiedy warto połączyć medytację z psychoterapią?
 • Czy medytacja może zostać wykorzystana do niecnych celów?
 • Jak zacząć medytować?
Dobrego słuchania! Enjoy!