Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Aug 15, 2021

To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 65, w którym pofilozofujemy, a konkretniej pofilozofujemy po stoicku. Stoicyzm to starożytna filozofia, z której czerpie współczesna psychologia i psychologia sportu. Wiele założeń stoickich sprawdza się w świecie sportu. Na przykład to, że nasza interpretacja zdarzeń jest ważniejsza od samych zdarzeń. Albo to, że lepiej jest próbować kontrolować te rzeczy, które rzeczywiście są pod naszą kontrolą, niż te, które pozostają poza kontrolą. W stoicyzmie mowa jest też o oswajaniu nieprzewidywalności, gotowaniu się na różne scenariusze i zachowaniu elastyczności wobec ciągle zmieniającej się i zaskakującej nas rzeczywistości. Ważna jest też świadomość i jasność celów, ale działanie te cele realizujące powinno być już „tu i teraz”, zamknięte nie jako w teraźniejszości. Zatem dla stoików, tak samo jak dla psychologów sportu, w ferworze działań droga będzie ważniejsza od celu, bo drogą idziemy teraz, a cel jest czymś odległym. Innymi słowy myślenie o procesie, małych krokach na drodze do celu daje z reguły lepsze rezultaty, niż myślenie o wygranej. Jak dobrze słyszycie wszystkie te założenia mogłyby być esencją współczesnej psychologii sportu. No bo stoicy byli trochę takimi psychologami sportu. Albo raczej powinienem powiedzieć, że to psychologowie sportu są trochę takimi stoikami, choć pewnie nie każdy psycholog sobie zdaje sprawę z korzeni założeń, na których bazuje.

Do rozmowy o stoicyzmie zaprosiłem współczesnego filozofa i pisarza, Piotra Stankiewicza, z którym spotkałem się jeszcze w czerwcu na warszawskim AWF i nagrałem tę rozmowę. Piotr odpowiada na moje pytania i wątpliwości dotyczące współczesnego stoicyzmu, a ja staram się odnosić to, co mówi do świata sportu. Padają m.in. takie pytania:

  • Czy każdy może być filozofem? A może każdy już jest filozofem?
  • Jakie są główne założenia filozofii stoickiej?
  • Jak możemy stoicyzm odnieść do współczesnego świata sportu?
  • Nad czym mamy całkowitą kontrolę?
  • Co zrobić z rzeczami, które pozostają poza naszą całkowitą kontrolą?
  • Czy stoicy zachowują stoicki spokój?

Mam nadzieję, że docenicie nasze filozofowania, a ten odcinek poukłada trochę wiedzę na temat tego całego stoicyzmu i pokaże w jaki sposób można go odnieść do świata sportu. A jak komuś będzie mało stoicyzmu to mocno zachęcam do przeczytania książki mojego gościa pt. „Sztuka życia według stoików”, a także do bezpośredniego kontaktu z Piotrem przez jego stronę lub media społecznościowe, gdzie funkcjonuje jako „stoicyzm reformowany”. Bo stoicyzm to styl życia, sposób myślenia, którego można się nauczyć. Zachęcam do takiej właśnie nauki!