Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Feb 15, 2021

Hej, hej! To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek pięćdziesiąty trzeci! Wypuszczam go w eter w połowie lutego 2021 roku. W Polsce mamy środek zimy, za oknem śnieg i mróz. Niektórzy z utęsknieniem wypatrują wiosny, a ja mówię: wspaniała pogoda! Po prostu uwielbiam takie klimaty! Nie bez powodu w moim życiu wywiewało mnie częściej na północ, niż na południe. Mieszkałem przecież w Norwegii, Kanadzie, Holandii i Finlandii. W tych miejscach jest zdecydowanie zimniej, niż cieplej, a mnie to zwyczajnie pasuje. I chyba pasowało od zawsze. Jednak to dopiero w moich licealnych czasach spędzonych w Red Cross Nordic United World College w norweskiej wiosce o wdzięcznej nazwie Flekke na dobre weszło mi w krew tubylcze powiedzenie, że det er ikke dårlig vær, bare dårlige klær. Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. W Norwegii dowiedziałem się też, że coś co robiłem od dziecka - przebywanie w naturze i życie w zgodzie z naturą - ma swoją nazwę. Friluftsliv. To norweska idea aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, najlepiej w dzikiej przyrodzie, z dala od zgiełku cywilizacji. W dodatku bez zbędnej rywalizacji o to, kto pierwszy, kto więcej, kto dalej i dłużej. Dla mnie to piękna odskocznia i wytchnienie od ciągłego współzawodnictwa, z którym mam do czynienia na co dzień w sporcie. 

W tym odcinku ambasadorką i przewodniczką po tej wspaniałej filozofii będzie Gosia Dvořáková, znana w internetach jako Gazela w Laponii. Gosia mieszka w Bodø, na północy Norwegii i razem ze swoim mężem i córeczką żyją po friluftslivowemu. Co to dokładnie znaczy, dowiecie się z naszej rozmowy! W każdym bądź razie mój gość odpowiada na wszelkie pytania związane z tą norweską ideą i pokazuje w jaki sposób możemy ją krzewić w naszym kraju.

  • Czym jest friluftsliv? Skąd się wziął i jak się rozwija?
  • W jaki sposób friluftslivtowy styl życia wpływa na zdrowie i samopoczucie psychofizyczne?
  • Jak zacząć friluftslivować?
  • Czy są jakieś konkretne warunki, które trzeba spełnić, żeby uznać się friluftslivowcem?
  • Czy friluftsliv można przedawkować?
  • Co Gosia sądzi o potencjalnej kategoryzacji na „lepsze lub gorsze”, „mniej lub bardziej poprawne” friluftslivowanie?
  • Czy będzie moda w Polsce na friluftsliv? (A może już jest?)
  • Jak zachęcić młodych ludzi, do tego, żeby żyli w zgodzie z tą filozofią?
  • Co można przemycić z norweskiego stylu życia a la friluftsliv do Polski, a przede wszystkim do polskich umysłów?

Na koniec tego intro, zachęcam wszystkich słuchaczy podcastu do trzech rzeczy. Po pierwsze, sprawdzaj co dzieje się w zakładce szkolenia na stronie Głowa Rządzi. Co jakiś czas będę uruchamiać wyjątkowe wydarzenia, dzięki którym można złapać jeszcze więcej praktycznej wiedzy i zgłębiać tematy, które poruszam w podcastach. Na przykład już marcu bieżącego roku jedziemy z drugimi edycjami szkoleń na temat snu w sporcie z Mateuszem Majchrzakiem i treningu widzenia z Mikołajem Markiewiczem. Po drugie, jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Głowa Rządzi i dostawać wartościowe materiały dodatkowe, zapisz się na newsletter. Można to zrobić w stopce strony i każdej podstrony. Wreszcie po trzecie, na koniec, jak zwykle proszę cię o wspieranie działalności podcastu. Możesz to zrobić co najmniej na kilka sposobów, na przykład poprzez podzielenie się tym odcinkiem ze znajomymi w swoich mediach społecznościowych. Możesz ocenić podcast i skomentować go w moich mediach społecznościowych albo na platformie, z której aktualnie korzystasz. A jeśli czujesz się na siłach, możesz też zostać patronem podcastu w serwisie Patronite dorzucając mniejszego lub większego pieniążka. Podcast Głowa Rządzi ma obecnie 5 aktywnych patronów, ale wierzę że ta liczba niebawem stanie się dwucyfrowa. Wielkie dzięki za każdą formę wsparcia!

A teraz bez dalszych ceregieli wskakujmy w norweski świat friluftsliv razem z Gosią Dvořákovą, Gazelą w Laponii.

Enjoy!