Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Feb 1, 2021

Dzień dobry, dzień dobry! Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, to jest odcinek 52. Mamy pierwszego lutego 2021r., za oknem mróz i zawierucha, podobnie zresztą jak w mojej głowie i moim życiu przez ostatnich kilka tygodni. Takie chwile jak te trzeba zwyczajnie umieć przetrwać pozostając w zgodzie ze sobą i wartościami, którymi chce się pisać swoje życie… I chociaż jest mi teraz trudno, to jestem wdzięczny za możliwości sprawdzenia tych teorii w praktyce i to na własnej skórze.

Co do ogłoszeń bieżących, to z przyjemnością informuję, że reaktywujemy szkolenia Głowa Rządzi. W zeszłym roku zebrały świetne recenzje i co jakiś czas otrzymywaliśmy prośby o wznowienie tych projektów. Dlatego już w marcu bieżącego roku będziecie mieli ponowną szansę na spotkanie szkoleniowe z Mateuszem Majchrzakiem i Mikołajem Markiewiczem. Szóstego marca 2021r. Mateusz Majchrzak poprowadzi dedykowane całodniowe warsztaty pt. „Sen w sporcie” naszpikowane praktyczną wiedzą dla sportowców i osób wspierających sportowców w dążeniu do mistrzostwa. Dwa tygodnie później, 20 marca 2021r. Mikołaj Markiewicz poprowadzi całodniowe warsztaty pt. „Trening widzenia”. Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację pandemiczną obydwa warsztaty planowane są online, co sprawia że można będzie uczestniczyć z każdego miejsca w kosmosie! Szczegółowe informacje dotyczące tych i wszystkich kolejnych akcji szkoleniowych znajdziecie na stronie glowarzadzi.pl/szkolenia. A subskrybenci newslettera Głowa Rządzi i grupowicze społeczności Głowa Rządzi na Facebooku dostaną też specjalne kody rabatowe. W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji mailowej i w mediach społecznościowych. Mam nadzieję, że do zobaczenia!

A teraz już przedstawiam gościa 52 odcinka podcastu. Jest nim Marzanna Herzig, psycholog sportu z certyfikatem PTP klasy mistrzowskiej, przez wiele lat związana z krakowskim AWF-em. W naszej rozmowie, przez pryzmat doświadczeń Marzanny, pojawia się wiele ważnych wątków dotyczących historii i rozwoju psychologii sportu w Polsce przez ostatnie czterdzieści lat. Marzanna otwarcie dzieli się swoimi przemyśleniami i refleksjami. To było znakomite spotkanie i cieszę się, że utrwaliliśmy tę rozmowę dla szerszego grona odbiorców, choć zdaję sobie sprawę, że przede wszystkim zainteresuje ona psychologów i studentów psychologii. W toku rozmowy Marzanna odpowiada na takie pytania jak:

 • Skąd w latach 80 bierze się pomysł na połączenie sportu i psychologii?
 • Co na ścieżce wyboru zawodu jest bardziej decydujące – dziedzina nauki czy magia konkretnej osoby?
 • Jak psychologia sportu jako dyscyplina nauki i praktyki zmieniała się w Polsce na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat?
 • Jak Marzanna odnalazła drogę do praktycznego wymiaru psychologii sportu pod koniec lat 80 XX wieku? Jak wyglądały najważniejsze wydarzenia formujące Marzannę jako psychologa sportu?
 • Jak duże znaczenie dla efektywności pracy psychologa jest dobra relacja i komunikacja z trenerem?
 • Jak ważna jest etyka w pracy psychologa? Dlaczego psycholog powinien pracować z drugiego albo nawet trzeciego szeregu?
 • Dlaczego dopiero teraz psychologia sportu wychodzi z ukrycia
 • Na których igrzyskach olimpijskich oficjalnie pojawił się pierwszy psycholog i w reprezentacji którego kraju?
 • Dlaczego tak istotne jest sięganie do źródeł i docenianie gigantów swojej dyscypliny?
 • Jakie wyzwania stały przed psychologami sportu z pokolenia Marzanny, a jakie wyzwania stoją przed moim pokoleniem psychologów sportu?
 • Co Marzanna uznaje za swój największy zawodowy sukces? I dlaczego nie zawsze wiąże się to z obiektywnym sukcesem podopiecznego?
 • Czego zawodnicy mogą nauczyć psychologa sportu? Czego nauczyli Marzannę?
 • Jakie błędy, niepowodzenia i porażki mogą spotkać psychologa sportu w pracy praktycznej?
 • Jak trudne jest zarządzanie informacjami przez psychologa w organizacji sportowej?
 • Kto tak naprawdę jest klientem psychologa sportu?
 • Jak Marzanna widzi przyszłość psychologii i psychologów sportu? Jakie pojawią się możliwości i zagrożenia?

No to dobrego słuchania i pamiętajcie, że podać odcinek dalej znajomym, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych!