Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Nov 15, 2020

To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 47! Na wstępie muszę podzielić się taką refleksją, że klejenie tych podcastowych materiałów pomiędzy wierszami mojej pracy psychologa sportu wymaga dużego zaangażowania i dobrej logistyki. Weźmy na przykład ten odcinek. Nagrywałem go w Toruniu, edytowałem u siebie w Gliwicach, a wstęp dogrywam w COS-ie w Szczyrku. Takie piękne życie psychologa sportu. Mimo pandemii cały czas w rozjazdach. Dlatego mam nadzieję, że doceniacie tę robotę, bo niezmiennie wkładam w nią nie tylko swoją wiedzę i doświadczenia, ale przede wszystkim całe swoje serducho. To taka migawka zza kulis podcastowego procesu. Nie jest on łatwy, ale sprawia mi dużo radochy, która jest potęgowana każdym komentarzem i mailem, który otrzymuję na temat mojej audycji. Bardzo cieszą mnie także wpłaty w serwisie Patronite, a ostatnio pojawili się nowi patroni, bo dzięki nim mogę ze spokojną głową myśleć o realizacji kolejnych odcinków. Gorąco Wam za te wpłaty dziękuję!

A w tym odcinku gościem i gwiazdą jest Karolina Dąbrowska-Pawlonka, trener łyżwiarstwa synchronicznego z toruńskiego klubu Team Le Soleil. Razem z Karoliną poruszamy wiele ważnych tematów związanych m.in. z pracą trenera w sporcie dzieci i młodzieży, budowaniem spójnych zespołów, a także rolą rodziców w tym procesie. Nie pierwszy raz na łamach tego podcastu wkraczamy także do tematyki wczesnej specjalizacji sportowej, o której pisałem pracę magisterską. Rozmawiamy o zagrożeniach związanych z tą praktyką, a także potencjalnych czynnikach ochronnych dla sportów, których specyfika wymusza wczesną specjalizację. Mimo że łyżwiarstwo synchroniczne to nie jest dyscyplina sportu, z którą każdy słuchacz będzie się identyfikować, to jestem przekonany, że absolutnie każdy trener, rodzic, zawodnik, psycholog, sympatyk sportu i aktywności fizycznej wyciągnie coś z tej rozmowy dla siebie. A odpowiadamy m.in. na takie pytania:

  • Czym charakteryzuje się łyżwiarstwo synchroniczne?
  • Jak dbać o zdrową rywalizację w zespole?
  • Dlaczego rodzice łyżwiarzy zaczynają swoje treningi na lodzie?
  • Jaki jest optymalny wiek na osiągnięcie pełni swojego potencjału w dyscyplinie wczesnej specjalizacji?
  • Czy w łyżwiarstwie synchronicznym jest miejsce dla płci męskiej?
  • Czego możemy się nauczyć od Finów w kontekście łyżwiarstwa i nie tylko?
  • Jak to jest z tą wczesną specjalizacją w sportach, w których sukces osiąga się przed osiągnięciem dojrzałości płciowej?
  • Jakie są negatywne skutki wczesnej specjalizacji?
  • Dlaczego łyżwiarstwo synchroniczne może potencjalnie chronić przed negatywnymi efektami wczesnej specjalizacji?
  • Jak odróżnić chęci i motywacje młodego zawodnika od chęci i motywacji rodziców i trenerów?
  • Jak Karolina widzi swoje trenerskie obowiązki poza kształtowaniem umiejętności stricte sportowych?
  • Jak mądrze angażować rodziców młodych sportowców w ich przygodę ze sportem, a może nawet w proces szkolenia?

Życzę dobrego słuchania no i na te jesienne dni dużo zdrówka! Ciao!