Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Jul 15, 2020

Dzień dobry! Nastał 38 odcinek podcastu Głowa Rządzi, a w nim gość dosłownie nie z tej ziemi - Tomasz Kozłowski. Psycholog, ratownik górski, a w tym momencie, jak sam o sobie mówi przede wszystkim skoczek spadochronowy. Człowiek, który planuje sprawdzić jak działa grawitacja i oddać najwyższy skok w historii z bagatela 45 kilometrów.
 
Jak się okazuje wyskakując z samolotu ze spadochronem i patrząc na naszą planetę z lotu ptaka można nie tylko poznać, oswoić i może nawet zaprzyjaźnić się ze swoimi najgłębszymi lękami, ale także poszerzyć swoją perspektywę, dostrzec sens i odnaleźć życiową misję.
 
Nasza rozmowa ma właśnie dla mnie takie dwa wymiary. I ja tego nie planowałem, po prostu tak wyszło. W pierwszym z nich w dużej mierze dotykamy lęku. To coś, o czym ludzie na co dzień nie rozmawiają lub robią to niechętnie, choć z racji swojego zawodu i kontaktu z głębokimi doświadczeniami wielu ludzi, sportowców i nie tylko, wiem, że lęk jest powszechny. Odczuwamy go zarówno w głowie w postaci kłębowiska myśli, spirali negatywnych scenariuszy, jak i w ciele poprzez różnego rodzaju napięcia, a nawet dolegliwości. Z Tomkiem o lęku rozmawiamy z różnych perspektyw. To w jaki sposób mój gość mówi o tym czym jest lęk, a także o tym jak sobie z nim radzić jest bardzo bliskie mojej filozofii pracy w sporcie i nie tylko. Nie chodzi tu bowiem o to, żeby się lęku pozbywać, a już na pewno nie przez unikanie go! Bardziej chodzi o to, żeby lęk oswoić i robić razem z nim to, na czym najbardziej nam zależy, żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Jak mówi sam Tomek, trzeba nauczyć się nie bać się bać. Bo takie pierwotne reakcje są dla nas naturalne i to, że się pojawią w sytuacji zagrożenia czy szansy jest niemalże pewne.
 
Drugim wymiarem naszej rozmowy jest budowanie poczucia sensu i odkrywanie albo wręcz tworzenie swojej życiowej misji w zgodzie ze swoimi osobistymi pragnieniami i pasjami. Jeszcze kilka lat temu dla Tomka wcale nie było to takie oczywiste jak połączyć pasję do ekstremalnych wyzwań spadochronowych ze świadomym pomaganiem innym, bardziej potrzebującym ludziom. W pewnym momencie to odkrył i teraz, jak się dowiecie z odcinka, nie może już działać inaczej.
 
Jego obecny projekt charytatywny JUMP FOR THE PLANET, czyli skok z 45 kilometrów ma na celu przeprowadzenie globalnej kampanii pomocowej mającej wesprzeć uchodźców klimatycznych, w tym przede wszystkim dzieci, które zostały osierocone i bezdomne w wyniku kataklizmów wywołanych zmianymi klimatycznymi wynikających z działalności człowieka. Projekt wspierany przez naprawdę poważne organizacje takie jak np. Paragon Space Development Corporation oraz wielu znamienitych ludzi, a wśród nich prezydent Lech Wałęsa, generał Mieczysław Bieniek czy Wojciech Fibak. Warto przyjrzeć się tej szlachetnej inicjatywie i dorzucić do niej swoją cegiełkę!
 
Dla mnie to był wielki zaszczyt móc poznać osobiście i porozmawiać z tak niezwykłym człowiekiem. Nasze spotkanie doszło do skutku dzięki uprzejmości mojego kolegi Artura Skupińskiego, nauczyciela WF z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 9 w Żorach, który sam lubi sobie polatać ze spadochronem. Dziękuję Artur za rekomendację i w tym momencie pozdrawiam Cię bardzo serdecznie! Przy okazji dziękuję także wszystkim tym osobom, które zadały Tomkowi pytania na moim facebookowym fanpage’u kilka tygodni temu. Wiele z tych pytań wykorzystałem w rozmowie lub w przygotowaniu do niej. A wśród tych pytań m.in. takie:
 
- Jak to jest lecieć?
- Jak połączyć realizację swoich marzeń z byciem pożytecznym?
- Czym różni się spadochroniarstwo od himalaizmu?
- Dlaczego procedury są tak ważne w spadochroniarstwie? Jak są tworzone?
- Jaki sport ma największą wypadkowość i dlaczego nie jest to spadochroniarstwo?
- Jak radzić sobie z lękiem poznawczym, czyli głosem w swojej głowie?
- Czym jest lęk antycypacyjny?
- Jak wygląda filozofia stojąca za wyczynami Tomka Kozłowskiego?
- Jaka jest różnica między odwagą, a brawurą? Kiedy warto podjąć ryzyko, a kiedy odpuścić?
- Skąd wzięła się książka Tomka pt. „Historia Tysiąca Lęków”?
- Jak połączyć ekstremalną pasję z działalnością charytatywną?
- Jakie projekty spadochronowe zrealizował Tomek dotychczas i dlaczego?
- Jak Marta 24 zmieniła życie Tomka?
- O co chodzi w projekcie JUMP FOR THE PLANET?
- Kim jest Felix Baumgartner, a kim Alan Eustach?
- Dlaczego Tomek skacze akurat z 45 kilometrów?
- Jak wygląda tworzenie procedur „psychologicznych”?
- Na czym polega przeżywanie rzeczywistości „jak najbardziej”, taka jaka jest? Dlaczego warto to robić?
- Co oznaczają dla Tomka słowa: odmowa, porażka, śmierć?
- Jaki jest kolejny projekt Tomka, po skoku z kosmosu?
 
Ostatnia wolna myśl, zanim oddam już w Twoje uszy ten 38 odcinek. Kiedy edytowałem to nagranie, pomyślałem sobie, że może to będzie część jakiejś żywiołowej sagi w podcaście? Bo jeśli Tomek Kozłowski reprezentuje powietrze, a Leszek Naziemiec, dziki pływak z odcinka 28, wodę, to brakować mi będzie jeszcze tylko ognia i ziemi… Totalnie do zrobienia, już mi się w głowie pojawiają pomysły jacy goście mogliby reprezentować te żywioły! Dajcie znać, jeśli chcielibyście coś takiego! No a jak już będą wszystkie 4 żywioły, to jeszcze tylko dodam serce i i możemy wzywać kapitana Planetę, a ja przeniosę się do czasów mojego dzieciństwa… OK. Żarty na bok. Panie i Panowie, chłopcy i dziewczęta. Przedstawiam Tomasza Kozłowskiego! Enjoy!