Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Jul 1, 2020

Hop, hop, tu trzydziesty siódmy odcinek podcastu Głowa Rządzi! Moim gościem jest dziś kolega po fachu, Marcin Kochanowski, psycholog sportu z Poddębic, a na co dzień mieszkający w Poznaniu. Niedawno mieliśmy okazję się spotkać w przelocie między wyjazdami i nagrać dla Was odcinek. Marcin jest szczególnie obeznany w pracy w sportach zespołowych, był psychologiem przy reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych za czasów Bogdana Wenty, pracował z koszykarzami na wózkach podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie, a obecnie współpracuje z kadrą siatkarzy plażowych. Jak doskonale
wiecie z wielu poprzednich odcinków, ja także uwielbiam pracę w sportach drużynowych, więc o czym niby mieliśmy rozmawiać jak nie o budowaniu i funkcjonowaniu zespołu? Zresztą z Marcinem znamy się, wymieniamy poglądy i współpracujemy nie od dziś. Dzięki Marcinowi miałem okazję uczestniczyć jako prelegent w fantastycznym projekcie pt. „Akademia Mistrzów Sportu, Mistrzów Życia” organizowanym przez niezwykłą Elżbietę Wysocką. Ja z kolei kiedyś zaprosiłem Marcina do współpracy przy pisaniu rozdziału do publikacji naukowej na temat kwestii psychologicznych i społecznych w pracy z zespołami w sporcie osób z niepełnosprawnościami. To była naprawdę dobrze wykonana robota! Mocno cenię wiedzę, doświadczenia i warsztat Marcina, dlatego tym bardziej się cieszę, że mogłem z nim porozmawiać w tej audycji, bo dzięki temu docieramy do setek osób w Polsce i nie tylko. A wyszło całkiem spoko, bo Marcin opowiada naprawdę świetne historie i podaje barwne przykłady. Zresztą sami zaraz się o tym przekonacie. W toku rozmowy padają odpowiedzi m.in. na takie pytania:
 
- Czym różni się grupa od zespołu?
- Czym jest efekt synergii?
- Czy zespół może mieć za dużo gwiazd?
- Kim jest lider? Kto może nim być, a kto nie?
- Co zrobić wtedy, kiedy w zespole jest więcej, niż jeden lider?
- Jakie są role zespołowe?
- W jaki sposób trener może przewodzić swojemu zespołowi? Jakie są zalety i wady poszczególnych stylów przywódczych?
- Kto wchodzi w skład zespołu za zespołem i dlaczego ten zespół jest ważny?
- Jakie są etapy pracy grupowej?
- Jak wygląda specyfika pracy z małymi zespołami, np. w siatkówce plażowej, deblach w sportach rakietowych czy sztafetach?
- Jaka jest rola psychologa w budowaniu zespołu?
 
Ja ze swojej strony niezmiennie przypominam o możliwości wspierania podcastu poprzez serwis Patronite. Wystarczy wejść na stronę patronite.pl/glowarzadzi (bez polskich znaków) i dorzucić swoją cegiełkę do tego, żeby podcast mógł dalej hulać na wysokim poziomie merytorycznym i technicznym. A odwołując się tu do wypowiedzi mojego gościa, ja z takich cegiełek nie buduję żadnego tam muru, tylko katedrę buduję. Serio.
 
Dobrego odsłuchania, do usłyszenia w kolejnym odcinku!