Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Jun 1, 2020

Halo dzień dobry! Tu Grzegorz, witajcie w 35 odcinku podcastu Głowa Rządzi, w którym razem z Patrycją Paczyńską-Jasińską dysktujemy o sportowych filmach. Z moich wyliczeń wynika, że w toku naszej rozmowy pojawiają się co najmniej 40 filmów. Większość z nich poleca Patrycja, ale ja również dorzucam swoje trzy grosze tu i ówdzie. Pełną listę filmów będzie można pobrać bezpośrednio ze strony tego odcinka. Myślę, że nie zdradzamy zbyt dużo z fabuły żadnego z filmów, może z wyjątkiem sportowego klasyka jakim jest Coach Carter z 2005 roku w reżyserii Thomasa Cartera. Patrycja na tym przykładzie rozkłada na czynniki pierwsze linię rozwoju fabularnego. Ale o tym małym spoilerze informuję w trakcie odcinka, więc jeśli ktoś potrzebuje przeskoczyć ten fragment, to niech tak zrobi. Poza tym Patrycja opowiada o wielu innych interesujących kwestiach i odpowiada na pytania takie jak:
 
- Co jest punktem stycznym trzech królestw – filmu, sportu i psychologii?
- Czy sport jest atrakcyjnym tematem dla twórców filmowych? Jakie aspekty psychologiczne najczęściej pokazywane są w filmie?
- Od jak dawna powstają filmy sportowe?
- Czy sport w filmie może grać rolę pierwszoplanową, czy zawsze jest tłem do pokazania innych ważnych tematów?
- W jaki sposób historie filmowe, zarówno te dokumentalne jak i fabularne mogą działać na myśli, emocje i zachowania odbiorców? Jaką „siłę rażenia” ma film w kształtowaniu postawy jednostki, grupy społecznej, może całego społeczeństwa?
- Jak przygotować się do oglądania filmu? Czy zawsze trzeba się przygotowywać?
- Co można wyciągnąć z oglądania filmu?
- Czy zawsze trzeba wchodzić głęboko, czy czasami można się po prostu „rozerwać”, „odmóżdżyć” przy filmie czy serialu bez żadnej dodatkowej refleksji?
- Jak wygląda linia rozwoju fabularnego, czyli czego można spodziewać się po historiach filmowych?
- Jak mądrze wybierać filmy dla dzieci i młodzieży uprawiającej sport?
- W jaki sposób sobie układać osobistą filmotekę?
 
Zatem zanurzmy się wspólnie w świat filmu sportowego z psychologią w tle. Enjoy!