Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Mar 22, 2020

To już 30 odcinek podcastu Głowa Rządzi. Odcinek specjalny, poza programowy. Zdecydowałem się go nagrać, gdyż z dnia na dzień nastały naprawdę trudne czasy. Trwa kryzys epidemiczny, Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła pandemię koronawirusa, a w Polsce został ogłoszony stan epidemii. Ta sytuacja mocno uderzyła też w środowiska sportowe, czyli światy najbliższe mojemu sercu. Wielu ludzi sportu w Polsce przebywa w samoizolacji zgodnie z kampanią społeczną pod hasztagiem "zostań w domu" lub wręcz pod obowiązkową kwarantanną, np. po niedawnym powrocie do kraju z obozu, zgrupowania lub zawodów za granicą. Te wyjątkowe okoliczności naturalnie wzmagają w nas poczucie bezradności, niepewności i lęku o przyszłość, nawet tę najbliższą. Wiele imprez sportowych w Polsce i na świecie zostało odwołanych lub przesuniętych, w tym UEFA EURO oraz puchary świata i Europy w różnych dyscyplinach, które często przecież są także kwalifikacjami olimpijskimi i paraolimpijskimi. W zawieszeniu pozostają najważniejsze ligi, a Polska Liga Koszykówki oficjalnie zakończyła sezon. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?
 
Do dyskusji w tej sprawie zaprosiłem koleżankę po fachu, Darię Abramowicz, psychologa sportu z zacięciem klinicznym i terapeutycznym. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, w jakiej sytuacji znaleźliśmy się jako sportowa społeczność, jaką rolę pełnić w niej może psycholog, a także co dobrego możemy poszukać w tym całym kryzysie epidemicznym. W odcinku odpowiadamy m.in. na takie pytania jak:
 
- W jakich okolicznościach sportowcy, zespoły i sztaby szkoleniowe zostali „złapani” przez pandemię koronawirusa?
- Dlaczego ważna jest przynajmniej zakładana perspektywa terminowości kryzysu?
- Czy potrzebne jest rozważenie scenariuszy zastępczych w kwestii organizacji igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio?
- Jak może wyglądać rola psychologii i psychologów w trakcie trwania pandemii koronawirusa?
- Jakie wartościowe inicjatywy są już podejmowane przez psychologów?
- Dlaczego poszukując wsparcia mentalnego (w trakcie kryzysu i nie tylko) warto jest sprawdzać specjalistę?
- Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie sportowcy będący w samoizolacji lub obowiązkowej kwarantannie?
- Kiedy pomoc psychologiczna jest najskuteczniejsza (w trakcie kryzysu i nie tylko)?
- Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem?
- Na co mamy wpływ i kontrolę w czasie pandemii? O jakie najważniejsze kwestie możemy się zatroszczyć?
- Czym jest uważność? Dlaczego czas kryzysu to „wdzięczne” okoliczności na praktykę uważności? Jak ćwiczyć uważność?
- Na czym polega medytacja i jak ją praktykować?
- Gdzie w obecnym (i każdym innym) kryzysie szukać pozytywów i upatrywać szans na rozwój?
- Co robią kanadyjskie federacje sportowe w obecnej sytuacji pandemii? Jak to wygląda w Polsce?
- Dlaczego warto teraz szczególnie zadbać o odpoczynek i regenerację?
- Jak zadbać o relacje międzyludzkie w gronie rodzinnym i sportowym? Dlaczego to takie ważne w budowaniu zasobów do radzenia sobie w sytuacji kryzysowej?
- Dlaczego warto w tej sytuacji (i w ogóle) w gronie rodzinnym korzystać z gier planszowych?
 
Mam nadzieję, że w tym odcinku specjalnym znajdziecie nadzieję, inspiracje i pomysły na to, jak w tym trudnym okresie zadbać o dobrostan własny i bliskich, mądrze wykorzystać czas oraz dobrze przygotować się do restartu, który prędzej czy później musi nastąpić.
 
Na koniec tego wstępu, ku pokrzepieniu serc i umysłów, przychodzi mi do głowy fragment wiersza pt. „Nic dwa razy” naszej wybitnej poetki i Noblistki, Wisławy Szymborskiej:
Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Jesteś - a więc musisz minąć. Miniesz - a więc to jest piękne.
Oddaję zatem w Twoje uszy rozmowę specjalną. Jeśli odnalazłeś w niej wartość dla siebie, podaj ją dalej! Trzymaj się zdrowo i ciepło!