Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Oct 1, 2019

Gościem szesnastego odcinka podcastu Głowa Rządzi jest Alicja Tchórz, polska pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym, olimpijka z Londynu i Rio, obecnie z celownikiem ustawionym na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Oprócz prowadzenia własnej kariery sportowej, Alicja jest również inicjatorem i głównym mózgiem operacyjnym platformy internetowej nasimistrzowie.pl, który łączy zawodników różnych dyscyplin z potencjalnymi sponsorami. Nasza rozmowa jest podzielona na dwie części. W pierwszej pytam Alicję o jej własną karierę sportową i osobiste perspektywy na pływanie. Odpowiada między innymi na takie pytania:

- Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem? Co lub kto zainspirował Alicję do uprawiania akurat pływania?

- Co uważa za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie i dlaczego?

- W jaki sposób przygotowuje się mentalnie do najważniejszych startów? Czy ma jakieś techniki treningu mentalnego, które lubi najbardziej lub które uważa za najskuteczniejsze?

- Jak łączyć wyczynowe uprawianie sportu ze studiami i własnym rozwojem poza pływalnią? Czy to jest w ogóle możliwe!?

W drugiej części zwracamy się już ku tematom związanym z finansowaniem zawodników w Polsce i istocie odpowiedniego zaplecza finansowego. Tutaj Alicja odpowiada na następujące pytania:

- Jak ważne jest odpowiednie finansowanie dla „spokojnej głowy” zawodnika przygotowującego się do startów na arenie międzynarodowej? Co ono oznacza – tj. ile funduszy jest koniecznych do optymalnego przygotowania się? Na co one są przeznaczane?

- Jakie są potencjalne źródła pozyskiwania funduszy zawodników klasy światowej, np. w pływaniu?

- Skąd wziął się pomysł na projekt nasimistrzowie.pl? W jaki sposób działa, jakie ma cele? Dlaczego jest potrzebny? Jakie są echa projektu ze strony środowiska sportowego i biznesowego?

Dla mnie cała historia Alicji to piękny przykład metamorfozy sposobu myślenia i nastawienia. Po psychologicznemu powiedzielibyśmy, że było to przesunięcie punktu umiejscowienia kontroli z zewnętrznego na wewnętrzny. Po ludzku - zamiast czekać, aż zmieni się świat, Alicja wzięła sprawy w swoje ręce i to ona krok po kroku zaczęła go zmieniać. Mam nadzieję, że ten odcinek będzie nie tylko inspiracją do działania z takim rozmachem i odwagą jak Alicja Tchórz, ale także stanie się konkretnym drogowskazem do tego jak można zdobyć fundusze na realizowanie swoich sportowych marzeń. Koniecznie przesłuchajcie do samego końca i odwiedźcie stronę nasimistrzowie.pl ! Dobrego dnia!