Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Mar 15, 2020

Cześć! To jest dwudziesty dziewiąty odcinek podcastu Głowa Rządzi, w którym po raz pierwszy biorę pod lupę kwestie związane z rodzicielstwem aktywnych, wyczynowych sportowców. Z autopsji wiem, że rodzicielstwo w ogóle może być wielkim wyzwaniem, do którego tak naprawdę nikt nas nie formalnie nie przygotowuje. Choć rynek książek oferuje mnóstwo poradników pt. „Jak być rodzicem?”, to żaden z nich nie jest uniwersalnym manualem jak postępować w roli w rodzica czy instrukcją obsługi samego dziecka. Kiedy ktoś zostaje mamą albo tatą świat może się bardzo zmienić, a w najbardziej skrajnych przypadkach wręcz wywrócić do góry nogami. I jak wtedy radzić sobie z pogodzeniem obszaru rodzinnego z obszarem zawodowym, a w kontekście sportu wyczynowego, sportowym? Czy to jest w ogóle możliwe? A jeśli tak, to jak to zrobić „z głową”? Na te i inne pytania odpowiada Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak, polska wioślarka, objęta opieką programu Team100, będąca jednocześnie szczęśliwą mamą 3-letniej Zosi. W tej rozmowie Krysia pokazuje perspektywę młodej mamy-sportowca, która tak sobie zorganizowała życie, że z powodzeniem realizuje się na tych dwóch, ważnych dla niej frontach.
 
To pierwszy odcinek podcastu, który Wy, słuchacze, mogliście aktywnie współtworzyć. Na Facebookowym fanpage’u Głowa Rządzi mogliście zadać swoje pytania do mamy-sportowca. Czuję dla Was wielką wdzięczność za to, że z tej okazji skorzystaliście, bo wiele z Waszych pytań było po prostu znakomitych, więc bez wahania wykorzystałem je w tej rozmowie. W szczególności dziękuję za to, że wskazaliście istotną rzecz dotyczącą płci rodziców-sportowców i fakt, że większość tego typu rozmów, jeśli w ogóle są prowadzone na forum publicznym, dotyczy matek, nie ojców. Przyznaje to również moja dzisiejsza rozmówczyni. Dlatego ceniąc sobie perspektywę i różnorodność punktów widzenia, już teraz mogę zapowiedzieć, że zrobię wszystko, żeby w najbliższym czasie pojawił się również podobny odcinek z ojcem, który wyczynowo uprawia sport. Na razie nie mam nikogo takiego na liście gości, ale szukam i liczę też na Wasze rekomendacje i polecenia odnośnie tego, kto mógłby to być. Ważne, żeby profil oraz specyfika treningu i współzawodnictwa dyscypliny sportu ojca-sportowca były podobne do wioślarstwa. Jak sami niebawem się przekonacie, wioślarze przede wszystkim pracują w trybie wyjazdowym, na obozach i zgrupowaniach, a ilość dni spędzona przez zawodników poza domem w skali roku jest po prostu gigantyczna. Rozważę każdą rekomendację takiego sportowca-taty i sprawdzę każdy podany przez Was lead. Możemy być w kontakcie w tej sprawie bezpośrednio przez moją stronę internetową albo przez media społecznościowe Głowa Rządzi, Facebook lub Instagram.
 
A teraz już zapraszam do wysłuchania rozmowy z Katarzyną Lemańczyk-Dobrzelak o pozytywnym łączeniu macierzyństwa z wiosłami! Dowiecie się m.in. tego:
- Czy często pyta się matki, które zawodowo uprawiają sport jak łączą macierzyństwo ze sportowym wyczynem? Jakie to budzi w nich emocje?
- Jakie są zalety i wady zostania mamą (rodzicem) na początku swojej kariery sportowej?
- Co jest dziwnego w szybkim powrocie do treningu i współzawodnictwa po porodzie?
- Jaka jest różnica w motywacji do przesuwania granic ciała i umysłu przed i po ciąży?
- W jaki sposób trening wioślarski „przygotował” mojego gościa do porodu?
- Ile czasu spędza zawodowa wioślarka poza domem? W jaki sposób wpływa to na funkcjonowanie rodziny?
- Jak wygląda logistyka opieki nad dzieckiem u wyczynowego sportowca podczas obozów i poza nimi? Jak mój gość wykorzystuje czas wolny ze swoim dzieckiem?
- Co robi trzylatka na siłowni!?
- Jak wygląda relacja matka – córka, kiedy ta pierwsza uprawia wyczynowy sport?
- Na ile ważne jest wsparcie rodziny?
- Czy sportowcy-ojcowie też są tak często pytani o to jak oni łączą wyczynowe uprawianie sportu z byciem ojcem?
- Jak różnią się wyzwania stojące przed sportowcami-ojcami od tych, z którymi mierzą się sportowcy-matki?
- Dlaczego specyfika dyscypliny sportu może mieć znaczenie dla rodzicielstwa wyczynowych sportowców?
- Jak sportowcy-matki wspierają się wzajemnie?
- Kiedy i gdzie wyczynowy sportowiec-rodzic może odpocząć i zregenerować się?
- Czy miłość do dziecka i czas spędzony wspólnie z rodziną jest bardziej źródłem stresu, czy raczej okazją do jego rozładowania?
- Jak można sobie poradzić z rozproszeniami związanymi z codziennymi problemami związanymi z wychowaniem dziecka podczas treningu lub zawodów?
- Czego może uczyć sport, co pomaga potem w macierzyństwie (rodzicielstwie)? I odwrotnie – czego macierzyństwo (rodzicielstwo) może nauczyć sportowców, żeby stawali się jeszcze lepsi?
- Czy Krysia zdecydowała się kosztem czasu z dzieckiem na 2 godziny przygotowań dziennie więcej przez rok, gdyby to zagwarantowało osiągnięcie jej celów sportowych?
- Jakie są najlepsze wskazówki dla innych rodziców-sportowców, albo rodziców mocno zaangażowanych w swoje życie zawodowe, żeby skutecznie łączyć te dwa obszary?
- Jakie cele sportowe stawia sobie obecnie Krysia?
 
Trzymajcie się zdrowo i ciepło! Podajcie audycję dalej! Piona!