Preview Mode Links will not work in preview mode

Głowa Rządzi Podcast


Feb 15, 2020

W dwudziestym siódmym odcinku podcastu po raz pierwszy w historii w roli gościa występuje sędzia. I to nie byle jaki, bo Bartosz Leszczyński jest sędzią z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem w piłce ręcznej. Prowadził ważne spotkania na polskich, europejskich i światowych parkietach. Niejedno widział, niejedno przeżył. W tym odcinku opowiada o tym, jak wygląda mecz piłki ręcznej i sport w ogóle z perspektywy sędziego. W trakcie tej rozmowy Bartosz dzieli się swoimi przemyśleniami na temat swojej roli w sporcie i specyfice pracy sędziego. W szczególności, rzecz jasna, interesują mnie wyzwania mentalne, które stoją przed sędziami i to, jakie patenty radzenia sobie z nimi znalazł mój gość. Nasza rozmowa jest naszpikowana ciekawymi opowieściami i anegdotami ze świata piłki ręcznej, choć jeśli by się nad tym zastanowić wiele z nich może okazać się uniwersalna dla sportu w ogóle. Dla mnie osobiście puenta tego odcinka jest taka, że sędzia jest tylko człowiekiem, a nie maszyną do podejmowania zawsze najlepszych decyzji. Znam wielu sędziów różnych dyscyplin sportowych i z pierwszej ręki wiem jaka to jest trudna i często niewdzięczna robota. Pójdę na grubo, ale w moim przekonaniu sędziowie mają jedną z najtrudniejszych ról w sporcie, bo żeby wykonać dobrze swoją robotę muszą pozostać niezauważeni, jak powietrze. No bo gdy sędzia zaczyna w meczu grać role pierwszoplanowe, to raczej z powodów błędnych lub kontrowersyjnych decyzji. Jak stwierdza mój dzisiejszy rozmówca, sędzia odnosi sukces wtedy, kiedy kibice po meczu nie są w stanie przypomnieć sobie, kto prowadził mecz. Choćby dlatego trzeba sędziów traktować z szacunkiem i wdzięcznością, nawet kiedy z naszej perspektywy podejmuje niesłuszne działania. To są po prostu bardzo ważne kwestie, o których rzadko się słyszy, dlatego nie lekceważcie tego odcinka i przesłuchajcie od deski, do deski! Padają tu bowiem odpowiedzi na takie ciekawe pytania:
 
- Co trzeba zrobić, żeby zostać sędzią? Jaka była motywacja Bartka do sędziowania, jak potoczyła się jego historia?
- Jak postrzegana jest rola sędziego w sporcie? Jakie ma zadania i obowiązki?
- Jakie wyzwania mentalne stoją przed sędziami?
- Jak wygląda przygotowanie przedmeczowe sędziego?
- Jak działa koncentracja sędziego? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę? Co robić, żeby się zrekoncentrować, kiedy łapie się na tym, że uwaga skupiona jest nie na tym, co trzeba?
- Czy naturalne jest to, że uciekają myśli podczas wykonywania zadań sędziowskich? Gdzie one mogą uciekać?
- Co widzi sędzia, a czego czasami nie dostrzeże?
- Czy odpowiednik piłkarskiego VAR-u ma szansę wejść do piłki ręcznej?
- Jaka jest "drużyna" sędziowska podczas meczu piłki ręcznej i jak wygląda współpraca pomiędzy członkami tej "drużyny"?
- W jaki sposób sędzia może poradzić sobie z zawodnikiem, trenerem, kibicami, kiedy zagwiżdże coś, czego oni nie do końca zrozumieją? Jak radzić sobie z emocjami innych, krytyką, być może nawet hejtem?
- W którym rejonie świata Bartek pokazał najwięcej czerwonych i niebieskich kartek?
- Kiedy sędzia czuje się doceniony?
 
Zapraszam do słuchania i podawania dalej w świat!